ویلیام مروین درگذشت | موسیقی ایرانیان

ویلیام مروین درگذشت | موسیقی ایرانیان


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ویلیام استنلی مروین شاعر آمریکایی برنده جایزه پولیتزر در ۹۱ سالگی درگذشت. او که شاعری ضد جنگ بود و علیه تخریب محیط زیست و جنگ ویتنام اعتراض می‌کرد در ۳۰ سپتامبر سال ۱۹۲۷ در شهر نیویورک به دنیا آمد.

پدر مروین کشیش کلیسای پروتستان بود. او در جوانی به اروپا رفت و به خاطر علاقه‌اش به ترجمه‏ آثار ادبی پرداخت. او اولین کتاب شعرش را‬ به نام «نقابی برای ژانوس» در سال ۱۹۵۲ منتشر‬ کرد‬ که‬ برنده‏ جایزه «شاعران جوان  شد. این شاعر در فاصله‌ سال‌های ۱۹۵۶ و ۱۹۵۷ در کمبریج و ماساچوست نمایش‌نامه می‌نوشت‬. مروین در سن ۹۱ سالگی در هاوایی دارفانی را وداع گفت.

مروین برنده جایزه‌ی پولیتزر بود و  در طول دوران فعالیت ادبی خود به  بیش از ۲۰ کتاب با مضامین الهام‌گرفته شده از اساطیر و افسانه‌ها تا اعتراض‌های آتشین درباره تخریب محیط زیست و حتی جنگ ویتنام پرداخت.

او  همچنین عضویت در موسسه ملی هنر و ادبیات آمریکا را در ۱۹۷۲رد کرد، اما پنج سال بعد در سال ۱۹۷۷ تصمیم خود را تغییر داد و عضو این نهاد ادبی شد.

از دیگر جوایز او می‌توان به جایزه ملی کتاب برای «مهاجرت» در سال ۲۰۰۵ اشاره کرد. او در سال ۱۹۷۱ با مجموعه شعر «نردبان‌بر» و در سال ۲۰۰۹ برای «سایه شباهنگ» موفق به کسب جایزه پولیتزر شد.

منبع: گاردین / ۱۶ مارس

 

منبع: سایت خبری و تحلیلی موسیقی ایرانیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *