ناگفته های علینقی وزیری در برلین منتشر شد

ناگفته های علینقی وزیری در برلین منتشر شد


استوانه های فونوگراف موسیقایی تبدیل شده به مجموعه های دیجیتال با تمرکز روی برخی از آثار کمتر شنیده شده علینقی وزیری و نغمات فولکلور ایرانی در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجموعه‌های ایرانی آرشیو فُنوگرام برلین مشتمل بر اسناد صوتی تاریخی سال های ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۹ با تمرکز روی ضبط‌های رُبرت لاخمن در ۱۹۲۳ میلادی مشتمل بر ساز و آواز علینقی وزیری در برلین، ضبط‌های مارتین ارنست کارل دامهُلتس در سال ۱۹۲۷ میلادی مشتمل بر آثار موسیقایی منطقه گیلان و مازندران و ضبط‌های ویلهلم آیرز در سال های ۱۹۳۹ و ۱۹۴۰ مشتمل بر آثار موسیقایی تهران و اصفهان توسط موسسه فرهنگی هنری «ماهور» منتشر شد.

در توضیح این آلبوم آمده است: «این آلبوم مجموعه‌ای است از ضبط‌هایی که در نیمه‌ اول قرن بیستم، ‌از ۱۹۲۳ تا ۱۹۴۰ روی لوله‌های فنوگراف، توسط ربرت لاخمن، ‌مارتین ارنست کارل دامُلتس و ویلهلم آیلرز،‌ از موسیقی‌های مختلف ایران انجام شده و در آرشیو فنوگرام برلین موجود است.

این ضبط‌ها شامل اسناد صوتی مهمی از این دوره مثل ساز و آواز علینقی وزیری ضبط‌شده در برلین، ‌موسیقی مازندرانی و ترکمنی، اجرای موسیقی سنتی از جمله در محفلی موسیقایی در مازندران و موسیقی مردمی حوالی اصفهان است که از روی استوانه‌های فنوگراف موجود در آرشیو برلین روی حامل‌های امروزی پیاده شده‌اند.»

منبع: سایت خبری و تحلیلی موسیقی ایرانیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *