رویداد هنری طهران به استرالیا و قطر می‌رود

رویداد هنری طهران به استرالیا و قطر می‌رود


http://musiceiranian.ir/رویداد هنری طهران در آخرین شب برگزاریش میزبان حسین الهی‌قمشه‌ای بود و قرار است مقصد بعدی این رویداد قطر و استرالیا باشد.

«رویداد هنری طهران» در آخرین روز برگزاریش میهمانی ویژه داشت. حسین الهی‌قمشه‌ای از چهره‌های شناخته شده‌ی عرفان و از مولوی شناسان معاصر، به محل برگزاری «رویداد هنری طهران» آمد تا از آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه این رویداد، دیدن کند.

«رویداد هنری طهران» از ۲۸ تا ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ با همت موسسه فرهنگی هنری رسام عرب‌زاده و با مدیرمسئولی سعید محمدزاداکبری طی سه روز در ساختمان موسسه فرهنگی اکو برگزار شد. در این رویداد آثاری از هنرمندان تجسمی، فرش و مد ایرانی به نمایش درآمد و سه گروه موسیقی هم به اجرای برنامه پرداختند.

سعیدمحمدزاد اکبری مدیرمسئول رویداد هنری طهران می‌گوید: موسسه فرهنگی هنری رسام عرب‌زاده که من افتخار مدیریتش را دارم، از چندین سال گذشته به دنبال ایجاد سبکی جدید برای به نمایش گذاشتن فرش دستباف ایران بود تا بتوان فرش‌های هنری را جدا از نمایشگاه‌هایی که هست، به نمایش گذاشت.

او ادامه می‌دهد: متاسفانه در نمایشگاه‌هایی که امروز در کشور ما و برای ارائه فرش برگزار می‌شود، استانداردهای لازم رعایت نمی‌شود؛ مثلا فرش آقای صفدرزاده حقیقی که استاد مُسلم فرش ایران است، در کنار یک گبه‌ی عادی نمایش داده می‌شود. این اتفاق‌ها در همین نمایشگاه ۳۰ هزار متری که هم اکنون در محل نمایشگاه بین‌المللی در حال برگزاری است، رخ می‌دهد.

مدیر موسسه فرهنگی هنری رسام عرب‌زاده می‌گوید: ما نخستین دوره رویداد هنری طهران را برگزار کردیم تا بتوانیم شکل استانداردی از نمایش فرش را عملی کنیم و در کنارش به سه هنر دیگر؛ مُد، تجسمی و موسیقی هم بپردازیم. در این نمایشگاه ما تنها یازده قطعه فرش را به نمایش گذاشتیم. امکان این را داشتیم که ۱۰۰۰ تخته فرش را به اینجا بیاوریم، اما از نظر ما این کار دلیلی نداشت.

او ادامه می‌دهد: گام‌های بعدی این رویداد، در کشورهای استرالیا و قطر برگزار می‌شود.

محمدزاد اکبری می‌گوید:‌ ما سنخیت فصل‌ها را با جشن‌های ملی در نظر گرفته‌ایم. در تابستان «تیرگان»، پاییر «مهرگان»، زمستان جشن «سده» و در بهار جشن «نوروز» را داریم. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در کشورهای پیشرفته نمایشگاه‌های هنری و مُد، همزمان با همین جشن‌های سالیانه‌ی ما برگزار می‌شود. ما هم سعی می‌کنیم نمایشگاه‌هایمان را با رخدادهای جهانی مطابقت سازی کنیم. در میان آثاری که در رویداد هنری طهران به نمایش در می‌آیند یک وجه مشترک و یک رمز مشترک هست که آن هم «مولانا» است.

او ادامه می‌دهد: هدف دیگری هم در برگزاری رویداد هنری طهران داریم که آن هم رسیدن به مزایده‌های تخصصی است. ما می‌خواهیم در این چهار زمینه‌ی هنری، مزایده‌های رسمی به صورت بین‌المللی برگزار کنیم.

در «رویداد هنری طهران» فرش‌های نفیسی به نمایش درآمد که در میان آنها می‌توان به «بزرگ‌ترین فرش ریزباف جهان با ۹۲ میلیون گره – اثر استاد مرحوم صابر»، «تابلوفرش دستباف مینیاتور ضامن آهو – بافت تبریز»، «فرش دستباف – رنگ گیاهی سرخس ابریشم خالص – برنده تندیس فرش برتر ۱۳۹۶»، «فرش دستباف – اثر محمدعلی قره‌باغی بافت تبریز چله ابریشم» و «تابلوفرش دستباف ناپلئون – بافت تبریز» اشاره کرد.

همچنین در بخش هنرهای تجسمی آثاری از پرویز تناولی(اثر هیچ)، محمود فرشچیان، رضا بدرالسماء، آداک جمشیدزاده و مرتضی نداف به نمایش درآمد.

رویداد هنری طهران بخش مد ایرانی را هم شامل میشد که در این بخش لباس‌هایی براساس اصالت‌های فرهنگیِ ایران، توسط طراحانی برجسته، طراحی و به نمایش گذاشته شد.

در سه شبِ برگزاری رویداد هنری طهران، گروه‌های «آقای سماع»، «ژیوار» و «لیان» به اجرای موسیقی پرداختند.

مطالب پربازید

منبع: سایت خبری و تحلیلی موسیقی ایرانیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *