جشنواره ملی «سورناوا» آغاز به کار می‌کند

جشنواره ملی «سورناوا» آغاز به کار می‌کند


جشنواره ملی «سورناوا» در دو بخش مقاله و سرنا نوازی از ۲۶ تا ۲۸ فروردین در شهر تاریخی سیمره دره شهر از بخش‌های استان ایلام برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، صادق چراغی دبیر علمی جشنواره موسیقی «سورناوا» ضمن تشریح برنامه‌های موردنظر برای این همایش گفت: جشنواره ملی «سورناوا» در دو بخش مقاله و سرنا نوازی با هدف ساختن روحیه، گسترش فرهنگ شادی و شور و امید و با رویکرد برپاداشتن همدلی و همبستگی در میان اقوام ایرانی ۲۶ تا ۲۸ فروردین ۹۷ در شهر تاریخی سیمره دره شهر از بخش‌های استان ایلام برگزار می‌شود.

وی افزود: بیش از ۲۵۰ اثر از هنرمندان ۲۰ استان کشور به دبیرخانه رسیده که از این میان ۴۰ اثر موسیقایی و مقاله پذیرفته‌شده‌اند. برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌شده تا مقاله‌ها و گزارش تحلیلی مجموعه فعالیت‌های انجام‌شده در این جشنواره، گردآوری و مدون شود و به‌صورت کتاب جشنواره در دسترس دانشجویان و دوستداران این‌گونه جستارهای فرهنگی قرار گیرد. کتابی که در آن، پژوهشگران مناطق گوناگون ایران‌زمین، به جایگاه این ساز کهن در سامان خود پرداخته‌اند.

به گفته دبیر علمی جشنواره سورناوا اجرای برترین‌های سورنا نوازی و گرامی داشت پیشکسوتان موسیقی نواحی ایران از دیگر برنامه‌های اجرایی این جشنواره است. از استادانی چون همت‌علی رضایی، علی‌دوست فلاحتی، مرادعلی نجات‌پور و همچنین استاد حسین فرجی که از خوانندگان مطرح اقوام زاگرس نشین هستند و همگی نقش به سزایی در پاسداری و گسترش موسیقی این دیار داشته‌اند تقدیر به عمل می‌آید. محمدرضا درویشی پژوهشگر نام‌آشنای کشورمان، میهمان افتخاری این جشنواره خواهند بود.

وی ادامه داد: از میهمانان دیگر جشنواره می‌توانم از حضور بانو پروین بهمنی هنرمند پیشکسوت سرزمینمان نام ببرم. و همچنین حضور پژوهشگران ارزشمندی چون جناب آرمین فریدی، دامون شش بلوکی و احسان عبدی پور، که همگی این‌ها بسیار ارزشمند است.

چراغی تصریح کرد : سازها بخشی از پازل و جورچین بزرگ فرهنگی یک تمدن هستند و هر پیش آمدی باارزش است تا درباره هر بخش از پازل فرهنگی به سبب بهبود شرایط گفتگو و کنکاش ادامه داشته باشد. همه به این امید هستیم تا آیندگان ما امروزیان را درزمینۀ فرهنگ ایران‌زمین کم‌کار و بی‌انگیزه ندانند. همۀ این‌ها بهانه خوبی ست تا درباره یکی از نشانه‌های فرهنگی کهن یعنی ساز با پیشینۀ سرنا در این همایش درنگ و تأمل داشته باشیم.

به گفته دبیر علمی جشنواره موسیقی «سورناوا»، پژوهشگرانی که نتوانستند به سبب دوری راه یا گرفتاری در این همایش حضورداشته باشند نوید داده‌اند که با نوشتن مقاله، در بخش کتاب «سرنا» نقش داشته باشند. در نظر گرفتن نمود گیری کتاب «سرنا» با این انگیزه است تا نه‌تنها چنین همایش‌هایی در خود نمیرند، چه‌بسا به‌جای آن، برگزاری‌شان آغازی باشد برای انجام‌های بهتر. در آن روست که می‌توانیم از انجام یافتن چنین همایش‌هایی، بیشتر خرسند و شادمان باشیم.

چراغی درباره چرایی‌ پرداختن به این زمینه در جشنواره موسیقی «سورناوا» گفت: امید دارم برگزاری این همایش تخصصی، نمونه‌ای باشد تا پژوهشگران و اندیشمندان در مناطق گوناگون به یاری دست‌اندرکاران بیایند و با یاری آن‌ها این‌گونه همایش‌ها، درباره سازهای دیگر نواحی هم رخ بدهد. فرهنگ اسلامی ایران‌زمین با همه این کنکاش‌هاست که می‌تواند برپای خود استوار بایستد. و به یاری این ایستایی است که هنرمندان و دست‌اندرکاران دست در دست یکدیگر می‌توانند با تاخت‌وتاز و تهاجم فرهنگی به ستیز برخیزند.

دبیر علمی جشنواره موسیقی «سورناوا» در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود افزود: با شعار نمی‌توان رودرروی تهاجم فرهنگی ایستاد. مسئولان و کارگزاران بایست به یاری هنر، فرهنگ و اندیشمندان بیایند تا با دامن زدن به هم‌افزایی‌ها بتوان، دایره اثرگذاری فرهنگ مصرفی غرب را کاهش داد. ما باور داریم روزگار شعار دادن گذاشته. با تنگ‌نظری در فرهنگ، جایگاه هنر و فرهنگ ایرانی اسلامی ضعیف‌تر و نزارتر می‌شود. کسانی که جلوی گسترش موسیقی ایرانی را می‌بندند دانسته و ندانسته راه را برای گسترش فرهنگ مصرفی غرب و موسیقی‌های بی‌هویت باز می‌کنند و آب به آسیاب فرهنگ بیگانه می‌ریزند.

جشنواره «سرناوا» از ۲۶ تا ۲۸ فروردین‌ماه در شهر تاریخی دره شهر (سیمره کهن) استان ایلام با حضور استادان موسیقی نواحی و پژوهشگران مطرح این حوزه برگزار خواهد شد. این رویداد بزرگ‌ترین رخداد سالیانه با زمینۀ ساز سُرنا در کشور به شمار می‌رود.

این جشنواره با همکاری دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دره شهر و انجمن موسیقی ایلام برگزار می‌شود.

منبع: سایت خبری و تحلیلی موسیقی ایرانیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *