تشییع پیکر شریف‌ترین و نجیب‌ترین مرد سینمای ایران

تشییع پیکر شریف‌ترین و نجیب‌ترین مرد سینمای ایران


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد یدالله صمدی،  کارگردان و نویسنده سینما و تلویزیون که سوم مهر پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری درگذشت.، صبح امروز (جمعه ۶ مهر) با حضور جمعی از هنرمندان سینما و تلویزیون از مقابل ساختمان شماره یک خانه سینما، برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، کامران ملکی،  از اعضای کانون کارگردانان خانه سینما در جملاتی کوتاه با اشاره به اینکه همه اجزای این خانه تا ابد دلتنگ مهربانی و عطوفت یدالله صمدی خواهد بود، گفت: «سینمای ایران یکی از همراهان شریف و نجیب خود را از دست داد. مردم میهن‌مان همواره در هر لبخند، یدالله صمدی را به یاد خواهند داشت چراکه معجزه خنده را به آنها هدیه کرده بود.»

در ادامه، ستاره اسکندری با خطاب کردن مرحوم صمدی به عنوان عمو یدی، سوگنامه‌ای شاعرانه برگرفته از اسامی فیلم‌های یدالله صمدی را قرائت کرد.

میوه شیرین دهه ۶۰ سینما

سیروس الوند نیز سخنان خود را با قرائت شعری از حافظ آغاز کرد، گفت: «سال شوم و غریبی است امسال. در همین چند ماه چند عزیز را از دست داده‌ ایم و امروز هم یکی از میوه‌های شیرین دهه ۶۰ سینما را از دست دادیم.»

این کارگردان ادامه داد: «آن روزها ما چند فیلمساز قبل از انقلاب بودیم که بود و نبودمان محل تردید بود. سینمای ایران تحت حمایت آقایان انوار و بهشتی به راه افتاد که دو جلوه به یاد ماندنی آن دوره، مرحوم محمدرضا اعلامی با فیلم «نقطه ضعف» و یدلله صمدی با «مردی که زیاد می دانست» بودند.»

الوند افزود: «صمدی فیلمسازی بود که ادا و اطوار نداشت. او به فعالیت صنفی بسیار پایبند بود. زمانی که رییس کانون کارگردانان بود، بخش زیادی از بچه‌‌های کانون را صاحب خانه کرد.»

پدر همه ما

هنگامه قاضیانی، بازیگر فیلم «پدر آن دیگری» که با بغض پشت تریبون آمد گفت: «خیلی چیزها آماده کرده بودم بگویم. بعد از فوت پدرم تا امروز این‌گونه گریه نکرده بودم. آقای صمدی برای همه ما پدر بود.»

او افزود: «دلم می‌خواست حالا که آقای صمدی نیست از دردهایی بگویم که در روزهای ساخت «پدر آن دیگری» داشت، اما یاد توصیه خودش افتادم که می‌گفت شان ما این نیست که گلایه کنیم. کاش اتحادمان را از دست ندهیم که ما مردم کسی را غیر از یکدیگر نداریم.»

محسن امیریوسفی، رییس کانون کارگردانان، دیگر سخنران مراسم بود که گفت: «می‌خواهم در این فرصت کوتاه دو ویژگی مهم یدالله صمدی را یادآوری کنم؛ اول اینکه سینمای آقای صمدی هنوز هم یک الگو و نشان راهنما برای سینمای ما محسوب می‌شود؛ فیلم‌هایی که همچنان برای طنز امروز سینمای ایران الگو است. ویژگی دیگر آقای صمدی فعالیت‌های صنفی ایشان بود. خدمات و تلاش‌هایی که در همین ساختمان داشتند هیچ‌گاه از یاد خانه سینما و اهالی سینما نخواهد رفت. امیدوارم امانت‌دار خوبی برای یادگارهای صنفی او باشیم.»

برگ‌ریزان غریب سینمای ایران

منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما نیز در ادامه بیان کرد: «بغض‌های ما در رثای مردی که به زعم همه ما شریف، صادق و سلامت بود، به ما یادآور می‌شود که می توان یکدیگر را دوست داشت و به هم احترام گذاشت تا تلخی‌های روزگار غریبی را که در آن هستیم فراموش کنیم.»

او ادامه داد: «سینمای ایران برگ‌ریزان غریبی را در تابستان امسال تجربه کرد؛ برگ‌ریزانی که نوید بهار را به ما می‌دهد.»

شاهسواری تاکید کرد: «صمدی برای همه ما رفاقت کرد اما گاهی ما به رفاقت‌های او ارج نگذاشتیم. سال‌ها بی اجر و منت کار کرد و اگر امروز فرصتی دست داد که مراسم را در این خانه برگزار کنیم به احترام تمام قدم‌هایی است که در این خانه برای سینما برداشت.»

وی همچنین گفت: «یدی برای همه ما سنت محبت و رفاقت را به جا گذاشت اما آیا می توانیم قدردان آن باشیم؟ این نیازمند از خودگذشتگی است. باور دارم که یدی از خود عبور کرد تا نامی این‌چنین از خود به یادگار گذاشت.»

فرزند نجیب‌ترین، شریف‌ترین و بامعرفت‌ترین مرد سینما

بنفشه صمدی، فرزند زنده یاد صمدی هم به عنوان آخرین سخنران پشت تریبون رفت و با خطاب قرار دادن پدرش گفت: «سلام باباجان. رفتی پیش حضرت عشق و آنجا با عباس بابایی عاشقانه می‌سرایید. در یکی از فیلم‌ها گفته بودی زیباترین پدیده هستی مرگ است. به من کمک کن این زیبایی را درک کنم تا مگر این درد کمتر شود. کاش مرا اینقدر وابسته خود نمی‌کردی. با رفتنت تکه‌ای از من را کندی و بردی.»

او همچنین بیان کرد: «از روزی که رفتی همه می‌نویسند نجیب‌ترین، شریف‌ترین، مهربان‌ترین و با عزت‌ترین مرد سینمای ایران رفت. من فرزند نجیب‌ترین، شریف‌ترین و بامعرفت ترین مرد این سینما هستم و تمام عمر به این افتخار کردم. ما برای نجات تو عهد بسته بودیم اما عهد تو با کس دیگری بود.»

اجرای آواز سوزناک ترکی با تک ساز سه تار، بخش دیگر مراسم تشییع پیکر یدالله صمدی بود.

محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی، سعید سعدی، ابوالحسن داوودی، محمدرضا هنرمند، سیروس الوند، محمدرضا داوودنژاد، علیرضا داوودنژاد، بهروز شعیبی، فرهاد توحیدی، محمدرضا جعفری جلوه، منوچهر شاهسواری، محسن امیریوسفی، فرشته طائرپور، همایون اسعدیان، مصطفی کیایی، هنگامه قاضیانی، محمدمهدی عسگرپور، مسعود جعفری جوزانی، حبیب ایل بیگی، علیرضا رضاداد، علی روئین تن، بیژن میرباقری، هادی حجازی فر، علیرضا تابش، فخرالدین انوار، جمعی از مسوولان ارتش  و… از جمله حاضران در مراسم بودند.

بعد از این مراسم، پیکر مرحوم یدالله صمدی برای خاکسپاری به سمت بهشت زهرا تشییع شد.

منبع: سایت خبری و تحلیلی موسیقی ایرانیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *